Počátek podnikání na tomto dole se datuje kolem roku 1500. V roce 1563 bylo v plném provozu již druhé štolové patro Lehnschafter. Již kolem roku 1700 dosáhl důlní komplex hloubky přibližně 150 metru a z dolu bylo nutné odčerpávat důlní vodu . Ve štole lehnschafter na hloubení všech Svatých byli v provozu dvě ručně poháněné ruční pumpy , které však byly pro odčerpávání vody z hloubky kolem 60 metrů nedostatečné a proto byl důl na krátko odvodněn propojením se starou štolou všech Svatých . Krátce na to byla vyražena nová štola Všech Svatých , která starou štolu podsedala až o 10 metrů . V roce 1714 bylo nutné vodu z dobývek pod úrovní štoly Všech Svatých čerpat pomocí ručních pump, což bylo velice náročné a důl se tak často zatápěl. Proto bylo rozhodnuto vyrazit novou dědičnou štolu, která dostala název Liebefrauen (Liebefrauen)

Štola Milá paní - Liebefrauen Erbstolln - byla v roce 1717 vyražena do vzdálenosti zhruba 800 metrů, kde nafárala tou dobou již provozované spodní části dolu , ve kterých však těžba vázla pro velký výskyt důlní vody. Při dalším prohloubení dolu do hloubek kolem 200 metru bylo rozhodnuto v miste staré dobývky vydlabat kolnici pro umístění vodního kola o průměru bezmála 17 metrů. Pracovní i čerpaná voda tak nadále vytékala spodní štolou Mila paní. Protože však došlo k dalšímu prohloubení dolu a ražbě další dědičné štoly Kreuz Erbstolln, tak další provoz vodního kola ztratil v roce 1770 význam . Vodní kolo bylo proto demontováno kolnice částečně zasypána a štola přestala byt využívána . V dalších letech byl důl opět prohlouben až do hloubky 300 m a voda ze spodních pater musela byt čerpaná na úroveň dědičné štoly Kreuz. Pro velký výskyt vody a nerentabilnost dalšího podnikání byl v roce 1858 provoz na dole zastaven.
Celkem byl důl rozfárán do hloubky 300 metrů na 12 patrech.

Štola Milá paní měla původně ústí štoly u potoka několik metrů pod mostíkem. Z důvodu špatného vydrevení a nepevného nadloží docházelo často k závalům a proto byla vyražena nová štola, která měla ústí vchodu v prostoru dnešního parkoviště před hotelem Cepín. Oba vstupy se nacházely 6-8 metrů pod dnešním terénem a dnes již neexistují.

Poslední dění na štole Milá paní bylo v roce 1938 kdy byli všechny přístupové části do této stoly záměrně zasypány a štola byla až do roku 2017 nepřístupná . V roce 2015 bylo rozhodnuto zpřístupnit štolu Milá pani v tomto místě krátkou prorážkou do míst kde se v podzemí nachází dochovaná část přístupové důlní chodby. Proto bylo v letech 2015-2019 provedeno nespočet měření kterými bylo určeno vhodné místo pro prorážku nové vstupní části. Prorážka a zabezpečení vstupu byla provedena v roce 2019. Po 250 letech od ukončení provozu teto štoly v roce 1770 byla štola obnovena a uvedena do plného provozu v roce 2022.

Pokud chcete štolu navštívit, doporučujeme přečíst článek na Neminout.cz
-4.png)